شماره مطلب: 21547

شعار " مدرسه ایمن- جامعه تاب آور"؛

نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی در مدارس آذربایجان شرقی برگزار شد

باحضور مسئولین ارشد آذربایجانشرقی، مانور زلزله و ایمنی با موضوع " مدرسه ایمن-جامعه تاب آور" همزمان با سراسر کشور در تمامی مدارس استان آذربایجان شرقی و بصورت پایلوت در دبیرستان دخترانه شاهد مهدیه ناحیه سه تبریز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،  جعفر پاشایی با بیان اینکه برای مدیریت بحران برهان لازم است، گفت:  در ادبیات رسیدگی به حوادث معمولا برای بحرانها برهان جدی ایجاد و بر آن اقدام می کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان خاطر نشان ساخت: خوشبختانه با برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته آذربابجانشرقی یکی از استانهای ایمن در استحکام مدارس است.

وی با اشاره به اینکه بحث برنامه ریزی برای کاهش خطرات و حوادث می باشد، تصریح کرد: با ایجاد فناوری های جدید سعی در پیش بینی و ثبت حوادث یکی از دلایل برهان و رفع بحران است.

پاشایی با تاکید براینکه در دنیا بحث آموزش در مدارس بسیار جدی گرفته شده و و این مهم در مدارس ما نیز اجرایی می شود، اظهار داشت: هر دولتی بتواند برنامه ریزی لازم را درست انجام دهد آسیب ها کاهش خواهد یافت.

مدیر دستگاه تعلیم وتربیت آذربایجانشرقی اضافه کرد: حفظ و ارتقا مدیریت بحران، واکنش سریع و اقدامات مناسب در کشور ما بسیار حائز اهمیت و مهم است.

وی ادامه داد: امروز در استان کرمانشاه ما داغدار هستیم اما انصافا مردم و مسئولین آنطور که باید و شاید در موضوع ورود پیدا کرده اند.

این مقام مسئول افزود: در رویکرد جدید، مدرسه به عنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران محله بوده و علاوه بر دانش آموزان و مسئولان مدارس، اولیاء و مردم محله نیز در برنامه مانور زلزله و ایمنی مشارکت  کردند.

پاشایی با اشاره به اینکه برنامه ریزی اقدامات و عملیاتهای ما باید طوری باشد که حداقل تلفات داشته باشد، اظهار داشت: آشنایی با چگونگی ایمنی و مدیریت بحران و بروز رسانی اطلاعات و فرهنگ سازی راهکار مقابله و مواجه با این مسئله است.

وی ادامه داد: با توجه به نتایج ارزیابی اثربخش اقدامات انجام شده و از آنجایی که می بایست میزان آمادگی دانش آموزان و مردم در سطوح محلی برای مواجه با اثرات زلزله طی یک بازه زمانی 10 ساله یعنی تا پایان سال 1402 مطابق با سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران به سطح مطلوب ارتقاء یابد، امسال نوزدهمین مانور زلزله با موضوع " مدرسه ایمن-جامعه تاب آور" صبح امروز  با رویکرد جدید در مدارس برگزار شد.

پاشایی در پایان یاد آور شد: به منظور فراهم نمودن زمینه ارتقای آمادگی دانش آموزان و ترویج فرهنگ ایمنی در برابر زلزله تا کنون همه ساله مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان به استناد تفاهم نامه مشترک فی ما بین وزارت خانه های آموزش و پرورش ، علوم، کشور و همچنین سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر برگزار شده است.

خلیل سـاعـی ادامه داد: وقوع بلایای طبیعی و حوادث غیر متـرقبـه امری اجتـناب ناپـذیـر بوده ولی می توانیم با مدیریت منطقی و مناسب حادثه، مانع وارد شدن خسارات جدی شویم.

وی اضافه کرد: اگرچه تعامل مطلوب و بی نظیری بین اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی وجود دارد اما وجود بافت های فرسوده و حاشیه نشین معضل بزرگی برای این شهر است چرا که مدیریت بحران و امدادرسانی در این مناطق بسیار سخت است.

مدیرکل مدیریت بحران استان با اشاره به نامگذاری قرن 21 بعنوان قرن بحرانها افزود: تمامی بحرانها در زندگی ما نقش داشته و دلیل آن توسعه شهرها و پیشرفت تکنولوژی های است.

ساعی در پایان از دانش آموزان خواست تا آموزشهای کسب شده در مانور زلزله امروز را در  بین اعضای خانواده خود منعکس کنند، چرا که این موضوع باعث ارتقای سطح آگاهی جامعه در برابر زلزله می شود.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.