شماره مطلب: 21899

جلسه هم اندیشی کمیته دانشگاهیان "کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی" برگزار شد.

جلسه هم اندیشی کمیته دانشگاهیان "کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی" در سالن جلسات سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی با حضور دست‌اندرکاران همایش، رییس سازمان بسیج فرهنگیان کشور و جمعی از کارشناسان برگزار شد.

جلسه هم اندیشی کمیته دانشگاهیان "کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی" در سالن جلسات سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی با حضور دست‌اندرکاران همایش، رییس سازمان بسیج فرهنگیان کشور و جمعی از کارشناسان برگزار شد. 
  
به گزارشسایت بسیج فرهنگیان ، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این جلسه با تاکید بر لزوم حفظ داشته‌ها و ذخایر علمی و فرهنگی کشور اظهار کرد: حتی بسیاری از موضوعات مرتبط با حفظ ذخایر ژنتیکی کشور نیز که شاید مباحث متفاوت‌تری نسبت به مباحث فرهنگی باشد نیز مغفول مانده اما در حوزه فرهنگی باید دقت بیشتری را مبذول می‌کردیم، چرا که امروز کشورهای مختلفی در این راستا مدعی شده‌اند درحالی که بعد از اسلام، ایران زمین خاستگاه "علم و فرهنگ" بوده است. 
  
جعفر محسنی در این رابطه افزود: کشورهای اسلامی تصاویر و زندگی‌نامه‌ی برخی از علمای اسلامی را به واسطه‌ی اینکه رسم الخط اغلب آنها عربی بوده، در دانشگاه‌های خود نصب کرده‌اند، در حالی که ابوعلی سینا و خوارزمی و... علمایی برخاسته از ایران بودند. 
  
وی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع، واجب بود که چنین نشستی در جهت معرفی و بررسی ابعاد و اهمیت "حکیم نظامی گنجه‌ای" تشکیل شود، برگزاری این نشست دانشگاهی بر عهده جهاد دانشگاهی گذاشته شد تا نگاهی دوباره در اشعار و آثار حکیم نظامی گنجوی داشته باشیم. 
 
  
  
رییس "کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی" نیز در این نشست با تاکید بر اینکه سازمان بسیج فرهنگیان استان متولی برگزاری این همایش بوده که با همکاری سایر نهادها در این راستا تلاش خواهد کرد، بیان کرد: پاسداری از میراث فرهنگی و هویت ملی کشور وظیفه و مسئولیتی همگانی است و مطالبه‌ی بسیار جدی قشر نخبگان جامعه و همچنین مطالبه‌ی عمومی جامعه نیز معرفی بزرگانی چون "حکیم نظامی گنجوی" به نسل جدید و جوان است. 
  
مسلم اورنگی افزود: در کشورهای مجاور و همسایه برخی دولتمردان و برخی‌ها اقدام به هویت‌سازی می‌کنند و به نوعی از کوتاهی‌های ما استفاده کرده و حتی برخی از میراث، مناسبت‌ها و بزرگان ما را به نام خود ثبت می‌کنند! 
  
وی با تاکید بر اینکه شاید برگزاری این مراسم‌ها بتواند قدم‌های مثبتی در راستای پاسداشت میراث فرهنگی ما داشته باشد، گفت: در این شرایط وظیفه مهم نهادهای فرهنگی این است که به میدان آمده، موضوعات را رصد کرده و میراث ارزشمند خود را به نسل جوان معرفی کنند، این میراث می‌تواند به عنوان الگویی در جامعه مطرح شده و متعاقبا در آینده شاهد حضور نسلی شبیه به "نظامی گنجوی و..." باشیم. 
  
وی گفت: این کنگره بین‌المللی به همت دانشگاه‌ها، سازمان بسیج فرهنگیان، آموزش و پرورش و مجموعه ظرفیت‌های بسیج در استان شروع شده که کنگره‌ای فرا استانی و مصوب شورای فاطمیون استان است که در راس آن امام جمعه محبوب تبریز قرار دارد و ایشان به نوعی مصوبات و موضوعات را پیگیر هستند. 
  
رییس سازمان بسیج فرهنگیان استان با اشاره به زحمات و تلاش‌های دست‌اندرکاران "کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی" تاکید کرد: در این راستا اقدام به راه‌اندازی سایت ویژه همایش با چهار زبان رسمی کرده‌ایم که با علاقه‌مندان و نظامی‌شناسان و کنسولگری کشورهای مجاور ارتباط داده می‌شود و تعاملاتی با اساتید خارجی شده که ۲۱ اسفند ماه شاهد حضورشان خواهیم بود و تلاش می‌کنیم تا هم‌افزایی مناسبی در راستای دفاع از هویت ملی و میراث فرهنگی ایجاد شود. 
  
وی تشریح کرد: در این کنگره در تلاش خواهیم بود تا حکیم نظامی گنجوی را به عنوان یک میراث مشترک بشناسانیم چرا که زمانی شهر گنجه جزوی از ایران بوده و حکیم نظامی گنجوی نیز در عین ترکی بودن زبانش، تمامی شعرها و مطالبش را به زبان فارسی به تحریر درآورده است. 
  
اورنگی خاطرنشان کرد: حکیم نظامی، شاعری بود که به ملیت و یکدل بودن ایران عزیز و همچنین یکپارچگی و اتحاد بین قومیت‌های مختلف در ایران تاکید داشته و ما باید این موارد را استخراج کرده و الگو قرار دهیم. 
  
  
دبیر علمی کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه بستر اصلی این موضوعات را در آموزش  پرورش گذاشته‌ایم تا ساختار هویت را در ریشه آبیاری کنیم، گفت: تمامی دانشگاه‌ها در این راستا همکاری دارند و این سومین جلسه پیش همایش بوده و دو جلسه‌ی دیگر نیز در ایام آتی برگزار می‌شود، همچنین میزگردهایی نیز قبل از همایش برگزار خواهد شد. 
  
ابوالفضل غنی‌زاده با بیان اینکه در کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی قصد تقویت منابع قدرت را داریم، افزود: در این کنگره بیشتر روی قهرمان‌هایی که مبنای دینی و عرفانی دارند تمرکز کرده و در تلاش برای تقویت این قهرمانان هستیم. 
  
وی با تاکید بر اینکه حکیم نظامی در قرن ششم تاکید بسیار محکم و استواری بر روی بحث دانایی داشت، یادآور شد: نه تنها حکیم نظامی بلکه میدان مانور اکثر شعرای ما در بحث دانایی است. 
  
  
یک استاد دانشگاه نیز در این جلسه افزود: نظامی گنجه‌ای یک شخصیت جهانی است و به حدی اهمیت دارد که در آخرین تجلیل‌های ادیبان اروپایی به عنوان دومین شاعر تاثیرگذار پارسی گوی مطرح شده است. 
  
مجربی گفت: معتقدم باید تلاش کنیم تا خروجی‌های همایش به گونه‌ای باشد که در تاریخ ثبت شود. چرا که در تقویم روز مشخصی که یونسکو تایید کرده باشد به نام "حکیم نظامی گنجه‌ای" نداریم! همچنین باید در کنار این روز "جایزه نظامی گنجوی" ترتیب داده شود و همایش‌های بین المللی ویژه‌ای در روز مشخص برگزار شوند. 
  
وی خاطرنشان کرد: خطه آذربایجان ظرفیت‌های بسیاری دارد و باید اساتید از گوشه و کنار کشور همکاری کنند تا بتوانیم کنفرانسی در شان آذربایجان و در شان تبریز ۲۰۱۸ برگزار کنیم. 
  
مدیر موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان و استاد رشته ادبیات نیز در این جلسه با بیان اینکه تمامی اندیشه‌های گنجوی در خمسه نمود کرده است، افزود: بیش از ۱۰۰ رساله دکتری و ارشد در این رابطه هدایت کرده‌ایم. 
  
کامران پاشایی با بیان اینکه حقیقتا جای چنین همایشی خالی بود، تاکید کرد: کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی نقطه شروع خوبی است تا ما را در ژرفنگری به هویتمان کمک کند و امید است با کمک دوستان بتوانیم در این مسیر نگاهی ویژه و علم محور داشته باشیم. 
  
علی‌اکبر رادپور، مدیر امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه بیان کرد: کنگره بین‌المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی فرصت بسیار مغتنمی است تا به این موضوع پرداخت شود، اما استنباط ما این است که کنگره از لحاظ غنای علمی بسیار پربار شده  و باعث همگرایی بیشتر در داخل و خارج کشور شود.
 

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.